Intronizacja Jezusa Króla PolskiIntronizacja.pl
Intronizacja Jezusa Króla Polski

Artyści dla Jezusa Króla

Księgarnia

Intronizacja.pl na facebook-u

Intronizacja Jezusa Króla Polski - facebook

Intronizacja Jezusa Króla Polski

MESJANIZM INTEGRALNY

 

 

Zwolennicy intronizacji Jezusa Króla Polski oskarżani są czasem o bycie niepoprawnymi mesjanistami, o wskrzeszanie romantycznego mesjanizmu polskiego. Dlaczego? Otóż zgodnie z zapiskami Rozalii Celakówny, Polska ma dokonać aktu intronizacji jako pierwsza, a jeśli będzie Bogu w tym posłuszna, to za Polską pójdą inne narody i wiele z nich ocaleje od nadchodzącej na świat zagłady. Polska występuje tu jako naród, który ma misję dziejową, także względem innych narodów, co jest jednym z elementów mesjanizmu.
Co ciekawe, tę rolę Polski w dziejach podkreśla nie tylko sł. Boża Rozalia. Żeby ograniczyć się do ostatnich dwóch wieków i osób uznanych w Kościele, należałoby wymienić jeszcze przynajmniej św. Faustynę Kowalską, bł. Bronisława Markiewicza, kard. Augusta Hlonda, św. o. Pio, sł. Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. Jana Pawła II, s. Łucję z Fatimy, o. Klimuszko, Teresę Neumann i wielu innych (zob. TUTAJ). W takim znaczeniu wszyscy oni są mesjanistami polskimi.
Ale czy mesjanizm ogranicza się tylko wskazywania misji dziejowej narodu/narodów? Jak jest do pogodzenia z wiarą katolicką? A przede wszystkim co jest najważniejszym, istotnym elementem mesjanizmu?
Kwartalnik PRESSJE, którego wydawcą jest KLUB JAGIELLOŃSKI, poświęcił cały numer zjawisku mesjanizmu polskiego, tytułując go - co ciekawe - "Powrót mesjanizmu". Autorzy twierdzą ni mniej ni więcej, że mesjanizm powraca nie tylko w myśli teologicznej, ale w filozofii, socjologii, polityce i myśleniu zbiorowym.
Poniżej prezentujemy bardzo ciekawy artykuł Pawła Rojka, filozofa i socjologa, redaktora naczelnego Presjji, poświęcony mesjanizmowi. Dowiecie się z niego, co jest osią i główną myślą mesjanizmu - i z pewnością odkryjecie, jak zbieżna jest to myśl z dążeniami zwolenników intronizacji. Zachęcamy do lektury!

 


Artykuł MESJANIZM INTEGRALNY

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd